Två glada passagerare. Anita Söderlund och Månica Näslund. Det här är en service som saknar motstycke. Vilken kille.

Tim har blivit en livlina för folket efter brohaveriet

nyheter

2026-10-19 Vid det här laget vet nog de flesta i Strömsund och Näsviken vem Tim van Stokkom är. Han har blivit en livlina för de som behöver komma mellan samhället och till andra sidan på Näsviken. En av dagens gladaste var nog Anders Andersson från Laxsjö som fick åka båttaxi över sundet. Nu har drygt 750 passagerare fått åka gratis över sundet. Han hyllas givetvis av alla som får den här chansen.

 

Det här är en service som Anders Andersson Laxsjö är glad över. Vilken skillnad än att åka runt omledningsvägen på flera mil.

 

Det är måndag eftermiddag klockan 16.00 och vid Kajen i Strömsund finns väntande passagerare som ska över till Näsviken. Det är personer som ska åka över efter att ha jobbat under dagen, skolungdomar och de som vill till Dollar för att handla. Och så har vi en glad man som ska hem till Laxsjö och med den här möjligheten slipper han köra många mil i onödan.

Tim van Stokkom började köra gratis sjötaxi då bron havererade och sedan dess, ungefär tre veckor därefter, kör han dagligen, morgon och eftermiddag mellan bryggan vid Motorklubben på Näsviken och Kajen i Strömsund.

Han berättar att hittills har han haft drygt 750 passagerare. På morgon är de flesta som vill ha skjuts från Näsviken till Strömsund och på eftermiddagen är det dags att köra dem tillbaka. Tim får berätta i korthet hur det här startade och vad han får ut av att vara så behjälplig.

 

Tim till vänster. Nu bär det iväg över sundet till Näsviken.

–Det var egentligen min pappa Tom som kom på idén att jag kanske skulle kunna börja köra folk över sundet så de slapp den svåra och långa omvägen. Jag nappade och därefter har antalet personer ökat över tiden. Idag hade jag 32 passagerare och det blir väl ungefär detsamma nu i eftermiddag när folk ska tillbaka. Varenda en som får åka är  så tacksamma och glada, då har jag fått ut vad som är värt något, att ha kunnat hjälpa till för att underlätta. Hittills har över 750 personer åkt med,  uppger Tim och fortsätter:

–Jag har kört under tre veckor och när färjorna kommer igång under veckan, då avslutar jag den här insatsen.

Monica och Anita är två passagerare och de flödar över av berömmande ord över Tims insats. Det finns inte ord för att någon ungdom kan offra så mycket av sin tid för att hjälpa andra och underlätta för andra.

En som är lite ”långväga” ifrån är Anders Andersson från Laxsjö, han får en väsentligt kortare vägsträcka hem nu när han inte behöver köra den långa omledningsvägen. Glad i hågen och tacksam för den här lösningen.

När båten anlänt till Näsviken och återkommer till Kajen i Strömsund finns Urban Olofsson och Anders Kejving med som har saker att uträtta i Strömsund. – En helt fantastisk lösning på problemet och tacksamhet för Tims support.

Killen som gör en uppskattad insats i samhället, han kör passagerare både på morgon och eftermiddag. Folk som ska till skolan och till arbetet. Tim van Stokkom.

 

Den här studerande 16-åringen är värd all heder och ära för hans fantastiska insats som har hjälpt så många att minska stressen över långa och tidsödande resor. Tim är en samhällshjälte som ställer upp därför att han är  en god medmänniska.

Text o foto: Barbro Ericson

 

 

affarsnyttnorr

Kommentarer är avstängda.