Nu börjar förpackningskärlen placeras ut

nyheter

2026-08-26 Från och med den 1 september kommer vi att börja placera ut de grå avfallskärlen för insamling av pappers- och plastförpackningar från små- och fritidshus i kommunen, uppger Strömsunds kommun.

Utplaceringen av kärlen kommer att pågå under veckorna 36 till 40, det vill säga mellan 1 september till 2 oktober.

Kärlen körs ut av företaget PWS Nordic

PWS Nordic AB är det företag som kommer att utföra utställningen på uppdrag av kommunen. Samtliga bilar är svarta och har deras logotyp.

Vart placeras förpackningskärlen?

När PWS placerar ut förpackningskärlen kommer de att ställas av där dina matoch restavfallskärl ställs ut vid soptömning. Är det en plats där fler kärl ställs ut för tömning samtidigt är det bra att kontrollera så att du får med dig rätt kärl hem.

På kärlen finns en streckkodsetikett, där framgår både anläggningsadress och fastighetsbeteckning.

När börjar vi samla in förpackningarna med sopbilen?

Den 1 november kommer vi att börja samla in utsorterade pappers- och plastförpackningar samtidigt som hämtningsintervallet läggs om till hämtning var sjätte vecka för rest-, pappers- och plastförpackningar.

Matavfallet hämtas som vanligt var fjortonde dag.

Exempel på hur tömningen kan se ut vid sexveckorsintervall:

  • Vecka 1: Matavfall och restavfall.
  • Vecka 3: Matavfall och pappersförpackningar.
  • Vecka 5: Matavfall och plastförpackningar.

Efter att riksdagen beslutat att det ska bli enklare för hushållen att sortera sitt avfall inför kommunen fastighetsnära insamling – och vi får nu fyra avfallskärl. Bilden är AI-genererad.

Relaterad information

Upplagd text: Barbro Ericson

 

affarsnyttnorr

Kommentarer är avstängda.