Skärmdump.

Evald Enevåg kammade hem storvinst i TV-soffan

nyheter

2026-04-16 Evald Enevåg från Strömsund skrapade hem en storvinst i TV4:s Nyhetsmorgon. Men det var historien om hur han, påverkad av morfin efter ett sjukhusbesök, köpte lotten som fick programledaren Anders Pihlblad att brista ut i skratt. Det skriver Svensk Damtidning och Nyheter 24.

Inför själva skrapmomentet inledde Anders Pihlblad med småprat och ställde den klassiska frågan: ”Hur känns det?”. Som svar bjöd Evald på en högst oväntad och humoristisk bakgrundshistoria om hur lottköpet gick till.

Köpte vinstlotten direkt efter sjukhusbesöket

Evald förklarade att han faktiskt inte var helt sig själv när han fattade beslutet att köpa lotterna. Han hade strax innan varit på sjukhus för en undersökning och anlände till butiken i ett lite speciellt tillstånd.

– Grabben skjutsade mig, för jag hade fått morfin. Han skulle in på en affär i Östersund, det dröjde lite, så då gick jag också fram och såg lotterna i kassan där, och köpte fem stycken, berättar Evald för programledarna.
Den härliga och oväntade berättelsen fick genast Anders Pihlblad att visa prov på sin snabba reaktionsförmåga.

Att Evald bestämde sig för att kliva ur bilen och in i butiken visade sig vara ett oerhört lyckosamt drag. När han skrapat färdigt sin lott i direktsändningen stod det nämligen klart att han vunnit 100 000 kronor – ett besked som firades med ett stort leende.

Upplagd text och skärmdump: Barbro Ericson

 

affarsnyttnorr

Kommentarer är avstängda.