Ansökan dispens från arbetstidsregler ambulansverksamheten Strömsund

nyheter

2026-04-8 Tjänsteskrivelse - ansökan. Arbetsgivaren avser att ansöka dispens från de nya arbetstidsreglerna med hänvisning till den tilläggsöverenskommelsen mellan centrala parter som tecknades 2023-05-05.

Detta ger arbetsgivaren möjlighet att söka dispens från Allmänna Bestämmelser § 13 mom. 5 i samband med planerad arbetstidsförläggning. Under premisserna att detta blir beviljat av den centrala arbetstidsnämnden möjliggör det att planera arbetspass med en total arbetstid á 24 timmar.

Regler om dygnsvila har gett en del konsekvenser för ovanstående station med hänvisning till brist på lokal kompetens, det geografiska läget och avstånd till länets enda sjukhus. Vidare ser man att det är svårt att finna behörig kompetens på lokal nivå och området ser en brist på inflyttande personer med rätt kompetens. Detta kommer bli extra sårbart under huvudsemesterperioden då det tillkommer ytterligare bemanningsbrist när medarbetarna har semester. Utifrån rekrytering av sommarvikarier för 2025 kan konstateras att det inte gav tillräckligt med sökanden för att upprätthålla verksamheten,
säkerställa patientsäkerhet och samtidigt följa huvudreglerna enligt AB §13 mom.5.

Arbetsgivaren behöver söka dispens då tillämpning av undantag (arbete i anslutning till jour, max 20 timmar) resulterar i en förskjutning av passtiderna. Ytterligare en faktor som gör att det inte är en hållbar lösning beror på att undantag endast tillåter 13 timmar ordinarie arbetstid. Vid dispens avser arbetsgivaren att tillämpa 20 timmar ordinarie arbetstid, samt 4 timmar jour för att reducera antal pendlingstillfällen och samtidigt upprätthålla verksamheten.

Arbetsgivaren ser stora svårigheter att lösa bemanningen till sommaren och samtidigt kunna tillgodose medarbetarnas ledighet i enlighet med semesterlagen. Arbetsgivaren ser också svårigheter för vidare kompetensförsörjning då det lönetillägg för svårrekryterade stationer är under förändring.

Verksamheten har individer som pendlar från andra län och oro finns för att dessa inte ser anledning till att fortsätta av ekonomiska skäl. Vid beviljad dispens kommer dygnstjänstgöring att vara på frivillig basis för medarbetare efter individuell riskanalys gjorts. Med anledning av ovanstående behöver arbetsgivaren söka dispens från arbetstidsreglerna mellan 2026-06-01 – 2026-12-31 för stationen i
Strömsund.

Hälso- och sjukvårdsnämnden behandlade ärendet 2026-02-26 § 25 och föreslår regionstyrelsen att Ansökan om dispens från arbetstidsregler för ambulansverksamheten i Strömsund skickas till Centrala parters arbetsnämnd.

Regiondirektörens förslag:
Ansökan om dispens från arbetstidsregler för ambulansverksamheten i Strömsund skickas till Centrala parters arbetsnämnd.

I tjänsten:
Sara Lewerentz
Regiondirektör

Utdrag till:
Krister Eriksson
HR-direktör

 

Upplagd text o arkivbild: Barbro Ericson

affarsnyttnorr

Kommentarer är avstängda.