
SPF Vattudalen och PRO Strömsund – tisdagen 20 maj.
nyheter
2025-05-22 Mötet inleddes med att välkomna ca 70 deltagare från både SPF Vattudalen och PRO Strömsund till Ströms Hembygdsgård. Så blev det en presentation av dagens program, som inleddes med en åtta stationer lång aktivitetsrunda över större delen av hembygdsgårdens yta.Deltagarna delade in sig i grupper om fyra- till sex personer. Därefter var det full aktivitet på stationerna.
Efterhand som grupperna var klara, påbörjades ytterligare en runda med tolv stationer där vi vid varje station genomförde olika gymnastiska övningar.
När deltagarna var klara med båda aktiviteterna var det dags för varmkorv och dricka som sedan kompletterades med kaffe och fikabröd.
Sedan vidtog prisutdelning från dagens tävlingar och de glada vinnarna förärades med choklad.
Efter prisutdelningen var det dags för underhållning av Björn Amcoff och Karin Wöijer- Amcoff. De bjöd oss på ett mycket uppskattat potpuri med gamla godingar. Ett mycket uppskattat inslag där flertalet i publiken nynnade och sjöng med.
Därefter informerades om sommarens aktiviteter. Bussresorna till Lapp-Nils skådespel vid Döda Fallet och ett besök på Brattbytorpet i Revsund mm. Till båda resorna finns platser kvar. I oktober blir det buss till Föllingerevyn – ”Kuta & Kör” med Botvidgänget.
Surströmming för SPF medlemmar blir det på bygdegården i Strand den 26 augusti.
Medlemmarna påminns om att vara fysiskt aktiva under sommaren och att skriva i böckerna som ligger i de utsatta postlådorna. Då ökar ju chanserna att vinna priser vi utlottningen i oktober.
Som avslutning tackades medhjälparna från PRO och SPF som ordnat friskvårdsdagen och alla önskades en fin sommar.
Text: Staffan Oscarsson / Läsartext
Foto: Anders Andrée
Kommentarer är avstängda.