Arkivbild Be.

Helikopterflygplats byggs i Gäddede

nyheter

2026-04-28 Nu har ett beslut tagits att bygga en ambulansplatta i Gäddede. Platsen blir intill värmeverket. Plattan kommer att byggas i etapper med början 2027.

Beslutet kommer efter en utredning som visar att en fast plats med bättre säkerhet minskar riskerna vid start och landning och gör det möjligt att flyga även vid sämre väderförhållanden.

Enligt regionstyrelsen kommer flygplatsen byggas i flera etapper. En grundläggande nivå ska vara klar 2027 med bland annat belyst vindstrut och så kallat flodljus, som gör det lättare att landa säkert. Den första etappen beräknas kosta omkring 180 000 kronor.

Under 2028 eller senare, planeras ytterligare åtgärder för markytan till en kostnad av cirka 285 000 kronor. I närtid kommer även ett väderkamerasystem att installeras så att piloterna får bättre information inför flygningarna.

Regionen och Strömsunds kommun kommer att teckna ett arrendeavtal för marken i centrala Gäddede där flygplatsen ska byggas.

 

Text o arkivbild: Barbro Ericson

affarsnyttnorr

Kommentarer är avstängda.