
VD Pontus Jonasson Mählers uppvaktades av kommunalrådet Susanne Hansson.
Grattis till åldringen i Rossön – Mählers
nyheter
2025-03-15 Mählers i Rossön fyller 130 år och starten av det framgångsrika företaget startade i Hoting med tillverkning av hästplogar. Med åren flyttades verksamheten till Rossön och utvecklingen tog fart. Idag är tillvaron en helt annan. Utvecklingen har satt sin prägel. och dagens VD är Pontus Jonasson som är en målmedveten ledare av företaget.Idag lördag var det öppet hus på Mählers i Rossön med bussar från Strömsund via Backe där besökare gratis fick åka till det åldersdigra företaget som fyller 130 år. Ett företag som började med hästdragna plogar och med tidens utveckling lett till den storskaliga verksamhet som idag råder. Många fina arbetstillfällen för glesbygdens människor. En fabrik som hela tiden utvecklas med nya och effektivare redskap. Här har vi hjärtat av vår glesbygds framtid där utvecklingen går framåt med nya tag.
I Rossön finns början till hela konstruktionsverksamheten där man gör ritningar som därefter går till tillverkare i bland annat Burträsk, Storuman och Östersund. Därefter kommer delar till Rossön som monteras ihop.
Allt började som sagt i Hoting för 130 år sedan med att tillverka plogar till bland annat hästar och därefter flyttade företaget till Rossön och utvecklingen gick på högvarv. Företaget som har gjort sig kända på marknaden både i Norge och Finland har också utsetts och vann Svenska designpriset 2024 för sin saltspridare Bodum. ”Saltspridaren uppmärksammades för sin unika kombination av funktionalitet, säkerhet och modern design”,
Idag var det alltså ett jubileum för Mählers 130 år, där Robin Bryntesson var konfransier och informerade besökarna under dagen som kan ha rört sig om runt 300 besökare.
Affärsnytt Norr gratulerar Mählers med alla medarbetare till 130 år men också till den framgångssaga som företaget kan skriva.
Text: Bsrbro Ericson
Foto: Anders Blixth
Kommentarer är avstängda.