Bedragare får sitt straff

nyheter

2026-07-29 En man i 60-årsåldern har lurat personer i länet på pengar och bland annat från Strömsund. Omfattningen i bedrägerihärvan är stor och nu döms mannen till att betala skadestånd på närmare 1,4 miljoner kronor till offren.

Det uppges att mannen i 60-årsåldern ska ha utgett sig för att vara en thailändsk kvinna och lurade till sig runt 2,5 miljoner kronor. Brottsoffren kommer från länet där en person är från Strömsund.

För tre veckor sedan åtalades mannen för bedrägeri, grovt bedrägeri med olovlig identitetsanvänding och urkundsförfalskning samt grovt bidragsbrott. Nu döms han till tre års fängelse och ska betala närmare 1,4 miljoner kronor till brottsoffren. Mannen begärs fortsatt häktad tills fängelsestraffet kan verkställas. Domen föll vid Mora tingsrätt under fredagen förra veckan. 

Text: Barbro Ericson

affarsnyttnorr

Kommentarer är avstängda.