Arrendatorn av Tomten i Strömsund lägger ner
nyheter
2025-11-18
På Facebook-sidan har arrendatorn av Café Tomten i Strömsund uppgett att serveringen slagit igen. Orsaken till att det inte blir någon fortsättning ska vara av hälsoskäl.
Kafé Tomten vid Hembygdsgården i Strömsund har åtminstone sommartid haft en stor tillströmning där gästerna vid fint väder fått sitta på uteserveringen och blicka ut över Vattudalen. Men nu uppger den arrendator som under fyra år drivit stället på Facebook att nu kommer han att lägga ner verksamheten.
Kafé Tomten har under många år varit öppet sommartid, men med den nya arrendatorn som tog över för ungefär fyra år sedan blev det en nyordning och serveringen höll öppet året om. Under hösten och vintern serverades dagens lunch och när det blev vår och sommar gick de över till en annan form av matservering. Folk strömmade till det vackra området vid Hembygdsgården och här fick man äta och dricka gott.
Arrendatorn skriver så här på FB.
”Kommer minnas denna tid med glädje och tacksamhet. Alla härliga möten med er gäster och de fina relationer man fått med både gäster och medarbetare. Det har verkligen varit en ära att få göra det vi gjort och fått utveckla det till vad det blivit”,
Hälsoskäl uppges vara en av anledningarna varför stängningen kom med så kort varsel.
Text och foto: Barbro Ericson
affarsnyttnorr
Kommentarer är avstängda.